מע”מ אפס אין, עליות מחירים יש – מי מפסיד ומי מרוויח

בסוף השבוע האחרון נהרו המוני רוכשים פוטנציאליים ברובם זוגות צעירים  שישבו על הגדר כבר 9 חודשים, מאז הצהרתו של שר האוצר יאיר לפיד על הכוונה לחוקק את חוק מע”מ אפס, לעבר משרדי המכירות של פרוייקטים בתהליך בנייה ופרוייקטים חדשים בשכונות חדשות במטרה להספיק ולרכוש דירה חדשה לפני שהמחירים יעלו.

הקבלנים זיהו את עליית הביקושים ומיהרו לעדכן את המחירונים ולהעלות את המחירים, בממוצע של 5%-10% בטווח של ימים ספורים.

לא רק שאותם קונים שישבו על הגדר וציפו בכליון עיינים לחוק מע”מ אפס, הפסידו בגלל עליות מחירים של כ- 6% בשנה האחרונה הם גם יוצרים בימים אלה ביקושים חסרי תקדים שלא ידענו כמותם תקופה ארוכה וכשההצע נמוך כל כך נותר למחיר רק לעלות ולעלות.

לא רק זוגות צעירים ללא דירה צוו על משרדי המכירות, אלא גם משפרי דיור שקיוו לירידת מחירים מסויימת בפרוייקטים חדשים, בגלל אותן הבטחות, שעם כניסת חוק מע”מ אפס לתוקף תחול ירידת מחירים כללית בשוק הנדל”ן והם יוכלו רכוש דירה חדשה ומרווחת מבלי להשלים סכום כסף גדול במיוחד.

שוק מחירי הדירות הוא שוק של הלך רוח והצהרות של מדינאים וספקולנטים והוא מושפע מכל הצהרה. ולכן כששר האוצר הכריז על הכוונה לחוקק את חוק מעמ אפס השוק נכנס לקיפאון, למרות שהיה ברור כי רק מתי מעט יזכו להנחה בעת רכישת הדירה.

חשוב לציין, כי רבים חשבו שחוק מע”מ אפס לא באמת יוזיל את מחירי הדירות, מאחר והקבלנים, הם אלו ששולטים במחירי הדירות שהם בונים, ולפעמים התנהגותם דומה למצב שבו רשתות השיווק נותנות הנחות למוצרים באופן שבו, מעלים את המחיר מעבר למחיר הנקוב נותנים הנחה ולעיתים המחיר לאחר ההנחה הוא אף גבוהה מהמחיר הנקוב. הלקוחות נופלים למלכודת וקונים במחיר הגבוהה כי הוא נמכר “בהנחה”.

מומלץ לזוגות צעירים ולמי שצריך / חייב לרכוש, דירה לעשות זאת עכשיו ולא להמתין, וזאת במטרה לצמצם נזקים.