מחיר מטרה – מי מרוויח ומי מפסיד

הכוונה המרכזית והעיקרית של תכנית “מחיר מטרה” היא הוזלה של מחיר הדירות ב 20% ממחיר השוק.

הכוונה בהוזלה של 20% נובעת כנראה מהנתון שמופיע בדוח של קרן המטבע העולמית המציין כי מחירי הנדל”ן בישראל גבוהים בכ- 20%  מהמחיר הריאלי.

יש לציין כי זו הפעם הראשונה שמדינת ישראל מכניסה יד לכיס ואמורה להוציא סכום של כ- 1.8 מילארד שקל בשנה במטרה להוזיל את מחיר הקרקע לקבלנים וע”י כך להוריד את מחיר הדירות בישראל.

כוונה זו שונה מכל תוכנית אחרת שאושרה ע”י המדינה עד היום, כדוגמת, תכנית מחיר למשתכן בה נותנת המדינה סיוע כספי לאוכלוסיות מיוחדות על פי קריטריונים לרכוש דירה.

תכנית זו פונה לקהל הרחב בחלוקה: רוכשי דירה ראשונה ולמשפרי דיור, כשהיחס הוא שלוש ל אחד לטובת רוכשי דירה ראשונה.

תכנית מחיר מטרה מייעדת רק 60% מהדירות בכל בניין שיבנה להימכר במחיר מטרה כך שתכנית זו לא מחפשת להיטיב עם אוכלוסיות  מחוסרות יכולת, אלא פונה לקהל הרחב וכל אחד יוכל להתמודד ולהיכלל בה, גם בעלי יכולת כלכלית, גם מי שמעוניין לשפר דיור וגם מי שמעוניין לרכוש דירה ראשונה.

אוכלוסיות אלה הם בעצם רוב שוק רוכשי הדירות כך שהביקושים יהיו גדולים מאוד ויעלו עשרות מונים מההיצע.

הבעיה המרכזית של תכנית זו היא שהשפעתה אם בכלל תורגש רק בעוד כ- 3 שנים וזאת בשל 3 סיבות עיקריות:

  • שיווק מדינה – שיווק של קרקעות מדינה לקבלנים במחיר נמוך ממחיר השוק במטרה שאלו יוזילו את מחיר הדירה הסופי – מחיר מטרה. משמע, המינהל (רמ”י – רשות מקרקעי ישראל) כזרוע מדינה אמורה לספוג את מרכיב ההוזלה ע”י שיווק קרקעות זולות, נכון להיום באיזורים שמרכיב הקרקע הוא למעלה מ 60,000 ש”ח ליח”ד. הליך השיווק לוקח מספר חודשים והוא מוגבל לאיזורים – בשלב הראשון מדובר ב- 2 איזורים בלבד ראש העין 3,000 דירות  ומודיעין 1500 דירות, ובשלב השני יגדל מספר האזורים אך זו תחל רק בעוד כשנה. קיימת אפשרות של החלת התכנית על קבלנים שכבר זכו במכרזים ולא התחילו בשלב הבניה. פעילות זו באם תתקיים עשויה להגדיל את ההיצע ותסייע להשגת יעדי התכנית להורדת מחירי הדירות.
  • תכנון רישוי – תהליך זה אורך למעלה מ- חצי שנה וזאת כאשר מדובר במסלול הירוק ללא בקשות חריגות ואו התנגדויות.
  • זמן בניה – ממוצע של כ- שנתיים בממוצע.

סה”כ זמן מצטבר של מינימום 3 שנים ומעלה.

זוגות צעירים שצריכים דירה בשלוש ארבע שנים הקרובות, מחיר מטרה יכול להוות את הפיתרון עבורם.

לאלו שחיכו לביטול מע”מ והתבדו, נותר רק לרוץ למשרדי המכירות.